ALMANYA'DA HEMŞİRELİK İSTİHDAM PROGRAMI

ALMANYA'DA HEMŞİRELİK

Almanya'da hemşire olarak çalışmak artık çok kolay! Siz de kariyerinizi Almanya'da sürdürmek istiyorsanız başvuru formunu doldurun ve danışmanlarımız sizi arasın.

Türkiye İş Kurumu tarafından 25/10/2022 tarihinde 12630325 sayılı karar uyarınca 1418 nolu belge ile faaliyet gösteren kurumumuz, 31/10/2022 ile 30/10/2025 tarihleri arasında faaliyet göstermek üzere İşkur tarafından da onaylanan resmi bir kuruluştur.

Lisansını hemşirelik üzerine tamamlayan herkes deutschmitspring'e başvurarak yurt dışında mesleğini icra etmek için gerekli desteği alabilir. Bütün süreçleri yasal bir düzlemde gerçekleştiren ve başvuran kişilerin yurt dışında kariyerlerine başlamalarına yardımcı olan kurumumuz, yasal dayanakları ve güvenilirliğiyle öne çıkar. Almanya’da hemşirelik yapmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız ön kayıt formunu doldurarak ilk adımını atabilirsiniz. Almanya’da hemşire olarak çalışmak isteyenlerle alanında profesyonel olarak görev yapan destek ekibi birebir ilgilenerek hedeflerini gerçekleştirmelerine yardımcı olur. İşkur tarafından onaylı özel bir istihdam bürosu olan kurumun alanında profesyonel destek ekibi sizi konu hakkında bilgilendirdikten sonra sözleşme imzalayıp sürece hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

Profesyonel danışmanlık sürecinde hemşire ya da hemşire adaylarından dil eğitimi için herhangi bir ücret talep edilmez. Ayrıca eğitim için uluslararası kurumlar tarafından da onaylı olan sınava girerken herhangi bir ücret ödemezsiniz. 2015 yılından bu yana 1500’den fazla kişiye Almanya’da başarılı bir kariyer oluşturan kurum, ihtiyaç duyduğunuz bütün idari görevlerde size yardımcı olur. İdari engelleri aşmanızı desteklerken güvenli olan ve ödeme sıkıntısı yaşamayacağınız bir iş yeri bulmanıza da yardımcı olan kurum, bütün süreç boyunca sizin yanınızdadır. Programa katıldığınız andan itibaren deutschmitspring ayrıntılı bir şekilde Almanca olarak CV’nizi hazırlar ve ortak olarak çalıştığı hastanelere bu bilgileri gönderir. Kurum, sizi dil sınavına yoğun bir şekilde çalıştırırken aynı zamanda hastanelerle de iletişim kurmanıza yardımcı olur. Kurum, sınav hazırlığının yanı sıra mülakatlara hazırlanmanıza yardımcı olan özel bir ekibe de sahiptir. Özel ekip, görüşmelerde de size destek olmak için yanınızda bulunur. Almanya’da hemşire maaşları ve sürecin bütün detayları hakkında bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki soru cevap listesini inceleyebilirsiniz. Yasal zemin üzerinde gerekli kurumlar tarafından onayları alınmış Mısra Basım Yayın Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. Özel İstihdam Bürosu’nun avantajlarından yararlanmak için ön kayıt formunu doldurabilir, yurt dışında çalışmak için ihtiyacınız olabilecek bütün bilgilere ve desteğe anında ulaşabilirsiniz.

BAŞVURU VE SÜRECİN İŞLEYİŞİ

Biz Ne Yapıyoruz?

Almanyanın nitelikli sağlık çalışanı ihtiyacını karşılamak için çıkardığı 1 mart 2020 tarihli göç kanunuyla Türkiyeden yapılacak olası başvurular icin rehberlık yapıyor ve görev üstleniyoruz. Almanya’da çalışmak isteyen lisans mezunu hemşireler için Alman yasalarına uygun işleyiş sürecinin gelişimini sağlıyoruz.

Kurs

Lisans mezunu başvuranın A1 den B2 düzeyine kadar olan kursumuzu başarıyla tamamlaması

Sözleşme

A1 düzeyini tamamladıktan sonra Almanyadaki iş verenle anlaşma imzalaması

telc Sınavı

Kurs sonrası kurumumuzun yapacağı B2 düzeyindeki telc sınavına girerek telc setifikasını alabilmeye hak hazanması

Almanya'da Eğitim

8 ay süren süreci başarıyla tamamlayan adayın eğitiminin Almanya’da devam etmesi

Videoyu oynat
İLHAM VERİCİ HİKAYELER

Hemşirelik Programımıza Katılanların Gözünden

Almanya'da hemşirelik programımıza katılan ve süreci başarıyla tamamlayan adaylarımızın ilham verici hikayelerini izleyin ve bizleri bir de onlardan dinleyin. Hemşirelik kariyerine adım atmayı düşünenler veya bu alandaki deneyimlerini paylaşmak isteyenler için bir kaynak olarak, bu videolar, size hemşirelik dünyasında bir adım öne geçmek için gereken ilhamı ve bilgiyi sunacaktır.

Videoyu oynat
Videoyu oynat
Videoyu oynat

Partner Firmamız

Almanya Merkezli Güvenilir İş Ortağımız

Firma, personel seçimi, insan kaynakları ve headhunting alanlarında uzmanlaşmış bir şirkettir. 2013 yılından bu yana, teknik, sağlık ve mühendislik gibi uluslararası iş piyasasındaki sektörler için personel seçimi hizmeti sunmaktadır. Başta Almanya, İsviçre'nin Almanca konuşulan bölgeleri ve Norveç olmak üzere Kuzey Avrupa ülkelerinde başarılı personel seçimleri gerçekleştirmektedir.

Her bir müşterinin özel ihtiyaçlarına odaklanarak, ideal adayları bulmak için kanıtlanmış bir deneyime sahiptir. Aynı zamanda Dil Hizmetleri sunan KOMA şirketler grubunun bir parçası olarak, 1999 yılından bu yana adayları gittikleri ülkelerde başarılı olmalarını sağlamak amacıyla özelleştirilmiş yoğun dil eğitimi sunmaktadır. Ayrıca, 2015 yılından beri resmi bir TELC sınav merkezi olarak hizmet vermektedir.

Almanya Hemşirelik SSS Videoları

S.S.S.

Hemşirelik kariyeriniz için cevap aradığınız sorular mı var? Almanya'da Hemşirelik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular videolarımız, eğitimden iş fırsatlarına kadar tüm önemli konuları ele alır. Uzman görüşleri ve deneyimlerle dolu bu videolar, size hemşirelik yolculuğunuzda rehberlik edecek.

Videoyu oynat
Videoyu oynat

ALMANYA'DA HEMŞİRELİK SÜRECİHAKKINDA MERAK EDİLENLER

Almanya’da Hemşirelik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça sorulan soruların dışındaki özel sorularınız için lütfen [email protected] adresine e-posta gönderin. Alanında uzman ekibimiz, size Almanya'da hemşirelikle ilgili her türlü sorunuzu yanıtlamak için burada. Size en iyi şekilde yardımcı olabilmemiz için bizimle iletişime geçin.

Almanya’da hemşire olmak için herhangi bir tecrübe şartı var mıdır?
Almanya’da hemşire olmak için 1 yıla yakın bir tecrübe şartı bulunur. Bununla beraber hemşirelik programını Türkiye sınırları içinde 1 yılda tamamlamanız gerektiği için deneyiminiz olmasa da programa katılabilir, tecrübe edinirken süreci de başarıyla tamamlayabilirsiniz. Lisans eğitiminiz sırasında yaptığınız stajlar burada tecrübe olarak sayılmaz. Tecrübeli olarak kabul görmeniz için hastanede çalışmış ya da çalışmaya başlamış olmanız gerekir.
Almanya’da istenilen eyalete gidilebiliyor mu?
Adayın özel olarak istediği bir eyalet varsa öncelik olarak orada bulunan anlaşmalı hastaneler araştırılır. Almanya’da birçok farklı eyaletle anlaşmalı bir şekilde çalışan deutschmitspring, sürecin sizin istediğiniz gibi ilerlemesine yardımcı olur. Bununla beraber her eyaletin mülakat dönemi değişebilir.
Almanya’ya eşimle beraber gidebilir miyim?
İlk başta Almanya’ya sadece tek başınıza gidebilirsiniz. Bununla beraber hemşirelik sürecini tamamladıktan sonra aile birleşimi için başvurabilir, onay alırsanız ailenizi de Almanya’ya götürebilirsiniz.
Bütün kurslara katılım zorunlu mu?
Hemşirelerin iş yoğunluğu da göz önünde bulundurularak bütün derslerde %20 devamsızlık hakkı bulunur. Bununla beraber dersler online olarak verildiği için dilediğiniz yerden katılım sağlayabilirsiniz.
Almanya’da hemşirelik maaşları nasıldır?
Almanya’da hemşirelik maaşları edindiğiniz deneyime göre zamanla artabilir. Başlangıçta yardımcı hemşirelik sürecinde 2.300 ile 2.500€ maaş alırsınız. Ardından bulunduğunuz eyalete göre bu ücret 2.500 ile 3.300€ arasına çıkabilir. Bununla beraber ücretlerin eyaletten eyalete değişebileceğini bilmeniz gerekir.
Dil eğitimini sizden almasak olur mu?
Dil eğitimini başka bir yerden alan ya da Almanca konusunda belirli bir seviyede olan kişiler de süreçten yararlanabilir.
Dil programı nasıl gerçekleştirilir?
telc sınavlarında teknik dil ve işe özgü becerilere odaklanıldığı için eğitimiz de bu yetenekleri kazanmanıza yönelik olarak gerçekleşir. Kursta sözcükler, gramer yapıları, teknik dil ve cümle kurma yeteneği geliştirilerek Almanya’da çalışabilecek seviyeye gelirsiniz.
Almanca telc sınavları ne zaman ve nerede yapılır?
B1 telc sınavı Temmuz’da ya da Ağustos’ta yapılır. B2 sınavı ise Kasım ayında gerçekleştirilir. Sınavlar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı İstanbul’daki tek aktif sınav merkezi olan deutschmitspring’te yüz yüze yapılır.
Anlaşmalı olduğunuz hastaneler var mıdır?
deutschmitspring, Almanya’nın farklı noktalarında birçok farklı hastaneyle anlaşmalı bir şekilde çalışır. Münster kentinde St Franziskus-Hospital, Speyer şehrinde Diakonissen-Stiftungs-Krankenhaus, Aachen’de Luisenhospital ve Stolberg kasabasında Bethlehem Health Center, anlaşmalı olunan hastanelere örnek olarak verilebilir.
Almanya’da hemşirelik yapmaya başladığımda yıllık iznim olacak mı?
Almanya’da hemşirelik yaparken yıllık toplam 30 gün izniniz olur. 30 günde isterseniz Türkiye’ye dönebilir dilerseniz farklı yerlere gidebilirsiniz.
Almanya’ya gittiğimde hastanede çalışmaktan vazgeçersem size herhangi bir ödeme yapmam gerekir mi?
Almanya’ya gittiğiniz andan itibaren deutschmitspring ile yaptığınız aracılık sözleşmesi biter ve Almanya’daki hastaneyle yaptığınız yeni sözleşme devreye girer. 24 ay çalıştıktan sonra hastaneden vazgeçerseniz deutschmitspring’e herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez. 24 ayı tamamladıktan sonra isterseniz aynı hastaneyle devam edebilir dilerseniz başka bir hastaneyle yeni bir anlaşma yapabilirsiniz. Bununla beraber eğer sözleşme süresi olan 24 ayı tamamlamazsanız size yapılan bütün masraflar geri talep edilir.
Almanya’da hemşire olmak için yaş sınırı var mı?
Mısra Basım Yayın Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. Özel İstihdam Bürosu tarafından yürütülen programda 40 yaş sınırı bulunur.
Almanya’da hemşirelik yaparken sigortalı olacak mıyım?
Türkiye’dekiyle benzer bir şekilde Almanya’da da çalışırken sigortalı olacaksınız.
Almanya’da hemşirelik mesai saatleri nasıldır?
Almanya’da haftalık toplam 39,5 saat boyunca çalışmanız gerekir ve bu süre günlük yaklaşık 8 saate denk gelir. Eğer nöbet tutmanız gereken durumlar olursa 8 saatlik süre maksimum 11 saate çıkar. Çünkü Almanya’da günlük 11 saatten fazla çalışmak yasal değildir. Ayrıca fazla mesai yaptığınız saatler için de ek ödeme alırsınız.
Oturum izni ne zaman çıkar?
Yardımcı hemşirelik sürecinizi tamamlamanızın ardından oturum izni alabilirsiniz. Staj döneminde belirli eğitimler alırsınız ve eğitimler sonucunda sizi yetkin kişiler değerlendirir.
Almanca telc sınavı geçilemezse ne olur?
Mısra Basım Yayın Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. Özel İstihdam Bürosu, sadece telc B1 ve telc B2 için birer defaya mahsus olmak üzere sınavlarınızı finansa eder. Başarısızlık durumunda sınava tekrar girebilirsiniz; fakat bu defa ücreti sizin ödemeniz gerekir.
Almanya’da hemşire olmak için hangi bölümlerde çalışmak daha iyidir?
Almanya’da bütün birimlerde hemşire ihtiyacı olduğu için herhangi bir bölümün diğerinden iyi olduğunu söylemek mümkün değildir.
Staj dönemindeyken hastaneyle bir problem yaşanırsa nasıl bir yol izlenir?
Anlaşmazlık yaşanması durumunda ilk olarak problemin çözülmesi önceliklidir. Eğer problem çözülemiyorsa bazı durumlarda hastaneler arası transfer gerçekleştirilebilir.
Hiç Almanca bilmeyenler için süreç nasıl işliyor?
Daha önce hiç Almanca görmediyseniz ilk olarak A1 seviyesinden eğitime başlatılırsınız. Ardından A2, B1 ve B2 seviyelerinde eğitiminizi tamamladıktan sonra telc sınavlarına girersiniz. Ayrıca telc sınavı öncesinde dersler tamamlandıktan sonra 2 haftalık hızlandırılmış bir eğitim alırsınız. A1’den başlayarak B1 kuruna kadar kurum bünyesinde toplam 500 saatlik bir eğitim görürsünüz. Sınavı geçtikten ve sertifikanızı aldıktan sonra denklik süreci gerçekleştirilir. B2 seviyesine kadar eğitim gördükten ve B2 telc sınavını geçtikten sonra gitmeye hak kazanırsınız. Bununla beraber hastane ile ilk görüşmenizin A2 kurunun bitimine doğru olduğunu bilmeniz gerekir.
Almanya’da yaşamakla ilgili herhangi bir eğitim veriyor musunuz?
Almanya’nın kültürüyle ilgili de kurs bünyesinde çeşitli eğitimler verilir.
Almanya’da hastane bulamama durumu var mıdır?
Her aday için uygun bir hastane bulunana kadar görüşmeler yapılır.
Almanya’da hemşirelik yaparken nerede kalınır?
Hastanenin anlaşmalı olduğu bir lojman varsa orada kalabilirsiniz. Yoksa deutschmitspring size kalabileceğiniz bir ev bulma konusunda da yardımcı olur. Almanya’ya gittiğiniz andan itibaren birçok konuda deutschmitspring’in desteğini alabilirsiniz.